כבר שנים שנגד בועז שבו, שאשתו ו-3 מילדיו נרצחו בפיגוע, מתנהל משפט ללא ידיעתו,האיש שאיבד את משפחתו ירה להגנתו בפלסטיני ששלף לעברו אקדח – ואז נדרש לשלם לו פיצויים אתמול בוטל התשלום: "הצדק נעשה"
 
אחרי שנים של מאבקים יכול כעת בועז שבו לנשום מעט לרווחה. "עכשיו אני יכול לתת לילדים שנשארו לי, ולילדים החדשים שלי, את כל מה שלא יכולתי לתת להם בגלל התביעה", אומר האיש שאיבד את אשתו ושלושה מילדיו בפיגוע. "אחרי הייסורים שעברתי, ואחרי הרצח של המשפחה שלי, סוף סוף הצדק נעשה".
 
בועז שבו מקדומים נלחם יותר משנה בהחלטת בית-המשפט שקבעה כי עליו לשלם סכום פיצויים גדול לפלסטיני שבו ירה להגנתו בשנת 1994. התקרית אירעה ששבו נסע לעבודתו בקרני שומרון, כשלפתע נקלע למחסום מאולתר שהציבו פלסטינים. שבו הבחין שאחד מהם, מרמש מוהנד, שלף לעברו אקדח בזמן שחבריו יידו אבנים על רכבו – ובניסיון להגן על חייו ירה ברגלו של מוהנד ופצע אותו.
 
בעקבות האירוע הורשע שבו בהסדר טיעון בירי בשטח בנוי ופציעה בנסיבות מחמירות והוטל עליו עונש מאסר על תנאי. אולם אז רק החל מסע הייסורים של שבו: בשנת 1999 הוגשה נגדו תביעה אזרחית לפיצויים על ידי הפלסטיני שנפצע באירוע. שבו סיפר כי לא ידע על המשפט נגדו, משום שלא קיבל לידיו את כתב התביעה.
 
שלוש שנים לאחר מכן עבר שבו את הטרגדיה הנוראה מכל" אשתו רחל ושלושה מילדיהם נרצחו בפיגוע בביתם באיתמר. שבו המשיך לגדל לבדו את ארבעת ילדיהם האחרים – כשבכל אותו הזמן המשיך המשפט נגדו להתנהל ללא ידיעתו.
 
במרץ 2003 פסק השופט רפאל יעקובי מבית-משפט השלום בירושלים כי על שבו לשלם פיצויים והוצאות משפט של מיליון ו-215 אלף שקלים למוהנד. משום ששבו לא ידע על העונש שהוטל עליו, הוא לא שילם את הפיצויים – ונפתח נגדו תיק בהוצאה לפועל.
 
בינתיים התחתן שבו בשנית עם הילה. ב-2009 חבקו השניים שלישיה, ורק כמה חודשים אחר כך נודע לו על הסכום העצום שעליו לשלם למוהנד. "איך ייתכן שמודיעים למישהו תוך שבעה ימים הוא חייב לשלם כל כך הרבה כסף?" אמר אז, כשקיבל את ההודעה על ההליכים שייפתחו נגדו אם לא יעביר את הפיצויים. "מאיפה אני אשלם את זה?", הוסיף, "מה שאני מרוויח מספיק בקושי למשפחה וזה רק כי אנחנו חיים בצמצום".
 
שבו החליט להילחם בהחלטת בית-המשפט. ופנה למחלקה המשפטית של זק"א ישראל – ילדים של החיים שמלווה את אותם משפחות נפגעי טרור ותאונות דרכים בסיוע משפטי, בראשות עו"ד משה אוסדיטשר, שערערו על התביעה.אחד הדברים שהפתיעו אותו במיוחד המהלך המאבק המשפטי היה לראות את החתימה על אישור המסירה של כתב התביעה נגדו. על אישור המסירה הופיעה חתימה ישנה, מלפני 10 שנים, שבה כתוב שמה של אשתו רחל. שבו התעקש כי אשתו שמתה לא חתמה על הטופס, ולא קיבלה לידיה את כתב התביעה.

אתמול הכריע בית-המשפט כי שבו צודק וקבע שהחתימה שעל אישור המסירה כלל לא דומה לחתימתה של רחל ז"ל. עורך דינו של שבו, משה יצחק אוסדיטשר, הצליח לשכנע את בית-המשפט כי לשבו לא ניתנה אפשרות להגן על עצמו בתביעה. בעקבות כך החליט אתמול סגן נשיא בית-משפט השלום בירושלים, השופט כרמי מוסק, לבטל את פסק הדין ולפטור את שבו מתשלום הפיצויים.
 
"מסע הייסורים של מר שבו הסתיים" אמר אתמול עורך הדין אוסדיטשר. "בימים הקרובים תוגש תביעה להשבת הכספים שכבר שולמו דרך ההוצאה לפועל". אך למרות כל זאת נראה שייקח זמן עד ששבו יקבל את הפיצויים שמגיעים לו על האסון המשפחתי: האיש ששלח את המחבל שרצח את משפחתו נדרש לשלם לשבו 60 מיליון שקלים – אך נעצר עוד קודם ומרצה מאסר בישראל.