מחקירה ראשונית עולה שמחבל אחד לפחות, חמוש בסכין, הצליח לחדור סמוך לשעה 22:00 בליל שבת לבית ביישוב איתמר שממזרח לשכם דרך חלון חדר הילדים. הוא ניצל את השעה המאוחרת ואת העובדה שבני הבית היו במיטותיהם, ודקר למוות חמישה מהם.

הנרצחים: האב אודי (36), האם רות (35), הילדים: יואב (11), אלעד (4), הדס (3 חודשים). התינוקת נרצחה בזרועות אביה. גרונותיהם של כל בני המשפחה שוספו באכזריות חייתית מאין כמוה. המחבל רצח קודם את בן ה-11 ובן ה-4, ולאחר מכן את שני ההורים, כבני 40, ואת התינוקת. החמישה נרצחו במיטתם.

הבת הבכורה, תמר בת 12, שבה לביתה מאוחר יותר מפעילות ב´בני עקיבא´. היא לא הצליחה לפתוח את הדלת והזעיקה את אחד השכנים. סמוך לשעה אחת בלילה שמע הילד רועי בן ה-8 את זעקות השכן ואחותו, התעורר ופתח את הדלת. בבית נמצא גם אח נוסף ישי בן שנתיים. אז התגלתה הזוועה והוזעקו כוחות הביטחון.

בועז שבו שאשתו ושלושת ילדיו נרצחו בפיגוע דומה בשנת 2002 ומטופלים מאז ע"י זק"א ישראל – ילדים של החיים מספר: "בשעות הבוקר המוקדמות הוזעקתי לישוב איתמר כדי לתת תמיכה למשפחה ולתושבי הישוב" המחזות היו נוראיים והזכירו לי את הפיגוע שחוויתי בשנת 2002"

ראש-הממשלה, בנימין נתניהו, קיים הלילה מסיבת עיתונאים מיוחדת בעקבות הטבח. "אני דורש גינוי תקיף מהרשות הפלסטינית. אני מאוכזב מהאמירו תהמגומגמות, ככה לא נלחמים בטרור. אני מציע שתראו כיצד הגיבו ראשי ממשלה בישראל, אבל לא היה מקרה כזה. מקרה כזה של כניסה לבית ושיסוף גרונות, דבר כזה מחייב גינוי וחד משמעי, וזה מחייב משהו נוסף, זה מחייב את הפסקת ההסתה", אמר נתניהו.

 שלושת ילדיהם של בני הזוג פוגל שנותרו בחיים נלקחו אמש אל ביתם של הורי אביהם שנרצח, חיים וצילה פוגל, המתגוררים בהתנחלות נווה צוף. השלושה מקבלים סיוע מעובדים סוציאליים ביחד עם אנשי היישוב. תמר, הבת הבכורה, שרויה במצב נפשי קשה מאוד.